Zamykanie w woreczkach foliowych metodą zgrzewania jest jednym z najpopularniejszych sposobów pakowania produktów. Nie tylko chroni je przed zanieczyszczeniem, wilgocią czy uszkodzeniem. Zabezpiecza też produkty spożywcze przed czynnikami biologicznymi oraz znacznie przedłuża ich trwałość. Do pakowania w woreczki jest niezbędna zgrzewarka do folii. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Zgrzewarki i ich cechy

Zgrzewarki są dostępne w wielu odmianach, różniąc się zarówno metodą zgrzewania folii, jak i parametrami technicznymi czy wielkością. Dlatego wybór urządzenia powinien być starannie przemyślany i uwzględniać potrzeby oraz przeznaczenie modelu. Inaczej przebiega pakowanie produktów w formie w warunkach domowej kuchni, a inne wymogi musi spełnić urządzenie w warsztacie rzemieślniczym czy hurtowni porcjującej kawę.

Pakowanie serów, wędlin i pieczywa w domu, w celu przedłużenia ich trwałości czy wyeliminowania zjawiska przenikania różnymi zapachami jest możliwe za pomocą najprostszego modelu. Sprawdzi się tu zgrzewarka manualna, której dodatkowe funkcje pozwalają na próżniowe pakowanie żywności. W warunkach firmy produkcyjnej czy handlowej są wymagane modele o wyższej trwałości, w których proces zgrzewania przebiega automatycznie i w możliwie krótkim czasie.

Inaczej warto spojrzeć na czas nagrzewania. Długie oczekiwanie na osiągnięcie pełnej gotowości do pracy w przypadku potrzeby zapakowania jednego produktu jest stratą czasu i energii. W magazynie czy hurtowni raz rozgrzana zgrzewarka automatyczna może pracować przez wiele godzin bez wpływu na koszty jej eksploatacji.

Jaką zgrzewarkę wybrać do domu lub firmy?

Jeśli wybór zgrzewarki stwarza problem i nie wiesz, czym się kierować podczas zakupu, podpowiadamy, jakie są najważniejsze cechy tych urządzeń:

  • sposób obsługi – do wyboru są zgrzewarka manualna i zgrzewarka automatyczna. Pierwsza sprawdzi się w domu, w którym pakujesz niewiele produktów i korzystasz z niej okazyjnie. Model automatyczny jest niezastąpiony przy pakowaniu seryjnym.
  • parametry zgrzewu – długość i szerokość wykonanego spawu mają znaczenie szczególnie przy zamykaniu dużych worków,
  • czas zgrzewania – cecha ta jest istotna, jeśli planujesz zamykanie woreczków wykonanych z folii o różnym składzie i grubości,
  • moc zgrzewarki – gdy jest ona wyższa, grubość folii może być większa,
  • regulacja temperatury zgrzewania – pozwala na bardziej uniwersalne wykorzystanie urządzenia do pakowania w różne rodzaje folii,
  • czas nagrzewania – decyduje o tym, czy możesz użyć urządzenia od razu po włączeniu,
  • funkcje dodatkowe takie jak pakowanie próżniowe, pistolet grzewczy do obkurczania folii, rolki na rękaw lub folię, nóż odcinający folię za zgrzewem.

Wybór zgrzewarki powinien być podyktowany planowanym miejscem jej użytkowania, rodzajem pakowanych produktów oraz intensywnością eksploatacji. W firmach świetnie sprawdzą się urządzenia stołowe, kątowe i rotacyjne, które znacznie usprawniają pakowanie seryjne. Warto też postarać się o model uniwersalny, który umożliwi pracę z różnymi materiałami. Do domu najlepiej wybrać niewielkie i tanie urządzenie z ręczną obsługą.